Mide Balonu

MİDE BALONU SORULARINA CEVAPLAR

Sıkça soruların cevaplarıdır, diğer sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

 

Mide Balonu Nedir?

  • Mideye endoskop yardımı ile yerleştirilen içi mavi boyalı (metilen mavisi) salin (sıvı içerik, serum) ile doldurulan pürüzsüz, radyo-opak silikon bir balondur.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

  • En iyi balon adayları, vücut kitle indeksi aralığı obezite cerrahisine uygun olmayan hastalarda ağırlık kaybı veya obeziteyle ilişkili sağlık sorunlarını tedavi etmek amacıyla ya da yüksek vücut kitle indeksine sahip hastalarda ameliyat riskini azaltmak için veya cerrahiye uygun olmadığı kabul edilen hastalardır. Obezite cerrahisi için tıbbi gereklilikleri karşılamasına rağmen ameliyat olmamayı seçebilen veya mevcut kriterlere veya cerrahın değerlendirmesine göre cerrahi adayı olarak nitelendirilemeyen bazı bireylere uygulanabilir.

Mide Balonu Uygulaması Ne Kadar Sürüyor?

  • Deneyimli endoskopistlerle işlem 10-15 dk. arasında sürmektedir.

Zararı Var Mıdır?

  • Her ne kadar masum bir işlem olsa da çok eski dönemlerde balonun midede patlamasına dair vakalar az sayıda bildirilmiştir. Şu an için zararı görülmemektedir. Unutulmamalıdır ki mide de bası etkisi yapmaktadır ve ülsere yol açabilir. Bu nedenle önemli derneklerinde önerdiği üzere mide koruyucu kullanılması gerekmektedir.

Takıldıktan Sonra Şikâyetim Olur Mu?

  • Olur, olacaktır. Özellikle 48 saat kadar rahatsızlık hissi olacaktır. Şikayetler genellikle bulantı ve kusmadan bahsederler ve kramp tarzı ağrı ön plandadır. Sebebi basittir, mideye bir madde girdi ve mide bunu atmak istiyor. Yapılabilecek tek tedavi medikaldir ve sıklıkla 48 saat dolmadan düzelir.

Diyete İhtiyacım Var Mı?

  • Balon hacim azaltıcı bir tedavi türüdür. Bu nedenle sizin porsiyonlarınızı azaltmanıza ve erken doygunluk hissi yaşamanıza sebep olur. Ancak mide genişleyebilen bir organdır. Siz zaman içerisinde diyet alışkanlığı edinmezseniz, diyet desteği almazsanız kilo veriminiz yavaşlayacaktır. Hatta balon çıkartıldıktan sonra geri kilo alımı başlayacaktır. Unutmayın, siz şu an ki yaşantınızla kilo aldınız. Amacımız erken doymanız ve hayat tarzınızı değiştirmenize yardımcı olmaktır. Mümkünse egzersiz de yapmak mükemmel sonuçlar için kaçınılmazdır.

Kolaso is a design studio founded in London and expanded our services, and offering solutions Worldwide.